Rinoplasti Hakkında Sık Sorulan Sorular

Anasayfa Rinoplasti Hakkında Sık Sorulan Sorular

Rinoplasti Hakkında Sık Sorulan Sorular

Rinoplasti hakkında sık sorulan sorular:

Değişime hazır mısınız?

Burun estetiği ameliyatı ile ilgili önemli sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Ameliyat günü rahat kıyafet ile hastaneye gelin. Ojelerinizi mutlaka çıkarın. Makyaj yapmayın. Takılarınızı evde bırakın. Ameliyat öncesi gece ılık duş alın, saç spreyi, jöle kullanmayın. Ameliyattan önceki gün gece 00.00’dan sonra su dahil hiç bir şey yenilip içilmemesi anestezi için önemlidir.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında ilk 24 saatte yüzde şişlik, burun ve baş bölgesinde ise ağırlık hissi meydana gelebilmektedir. Bu komplikasyonları en hafif şekilde atlatmak için doktor tarafından gerekli ağrı kesici ilaçlar verilecektir. Ameliyattan sonra göz çevresinde morarma görülebilir ve 1-2 gün sürebilir. Bu bölgeye soğuk uygulamak şişliğin derecesini azaltarak hastanın daha konforlu hissetmesini sağlayabilir. Başarılı geçen operasyonların ardından hissedilen ağrı daha az olacaktır. Ameliyat sonrası göz çevresinde meydana gelen şişliklerin inme süresi yaklaşık 1 hafta, morlukların iyileşme süresi ise yaklaşık 2 haftadır. Yine ameliyattan sonra oluşan fakat dikkatli incelenmediği takdirde dışardan kolaylıkla farkedilemeyen şişlikler ise birkaç ay sonunda tamamen yok olacaktır. Operasyonun ardından ilk birkaç gün az miktarda kanama görülmesi ve birkaç hafta sürebilen burun tıkanıklığı durumları normal kabul edilir. Eğer kanama yaşanmaması için tampon uygulaması yapılmış ise bu tampon birkaç gün içinde alınacak ve hasta daha konforlu bir yaşama kavuşacaktır.

Burun estetiği nedir sorusunun cevabı; burundaki şekil bozuklukları veya burnun ölçüleri kalıcı bir şekilde düzeltilmektedir. Yani burun estetiği ameliyatlarında burunun büyütülmesi veya küçültülmesi, düzleştirilmesi gibi operasyonlar gerçekleştiriliyor. Kısacası, burnun yüzle estetik olarak orantılı bir duruma getirilmesi için gerçekleştirilen müdahaledir. 

Burun estetiği ameliyat ücretlerini ilgili yasal mevzuatlar ve etik nedenler dolayısıyla açıklanamamaktadır. Operasyon fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ameliyat fiyatlarının belirlenmesi konusunda temel faktörler muayene tespitleri ve ameliyatı yapacak olan cerrahın bilgi donanımı ve tecrübesidir. Bunun yanında ameliyatın gerçekleştirileceği şehre bağlı olarak da fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin burun estetiği ameliyat ücretleri İzmir, İstanbul, Ankara, Manisa, Aydın ve Balıkesir gibi şehirlerde birbirinden farklı olacaktır.

Burun estetiğinde

Teknik & Malzeme & Doktor Seçimi?

Hangi Rinoplasti Tekniği Seçilmelidir?

Burun estetiği ameliyatları kapalı ve açık olarak iki şekilde yapılır. Ameliyatın başarıya ulaşabilmesi için hekimin tekniklere tam anlamıyla hakim olması gerekmektedir.

Burun Estetiğinde Malzeme Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Başarılı bir sonuç için ameliyatınız öncesinde, esnasında ve sonrasında kaliteli malzemeler kullanılmalıdır.

Doktor Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Rinoplasti, cerrahi açıdan komplike bir operasyon olduğu için mutlaka alanında uzman ve güvenilir bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Burun estetiği ameliyatlarında başarı, cerrahın deneyimi ve o güne kadar gerçekleştirmiş olduğu operasyon sayısı yani tecrübesiyle doğru orantılıdır.

Ne Demek?

Septorinoplasti

Bazı kişilerde sadece burnun şeklinin değiştirilmesi işlemi yapılmakla kalmıyor aynı zamanda nazal septumun (burun septumu) da düzeltilmesi gerçekleştiriliyor. Burun boşluğunu ikiye ayıran kıkırdak ve kemikten ibaret bir yapı olan septumun da düzeltilmesini içeren burun estetiği ameliyatı türüne septorinoplasti denir.

Alanında Uzman

Cerrahlarımız

Prof. Dr. Kıvanç Günhan

KBB Uzmanı

Prof. Dr. Kıvanç Günhan

Doç. Dr. Uzdan Uz

KBB Uzmanı

Doç. Dr. Uzdan Uz