Rinoplasti (Burun Estetiği)

Rinoplasti

Rinoplasti (burun estetiği) yüzde en sık yapılan estetik ameliyattır. Burun; yüzün görünümünde en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle burundaki herhangi bir şekil bozukluğu o kişinin görünümünü çok etkiler.

İzmir Manisa Rinoplasti – Septorinoplasti (Fonksiyonel Burun Estetiği Ameliyatı) Nedir?

Burun; yüzün görünümünde en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle burundaki herhangi bir şekil bozukluğu o kişinin görünümünü çok etkiler. Yüzde yapılan estetik ameliyatların çok büyük çoğunluğu burun estetik ameliyatlarıdır.

Burnun Yapısı Nasıldır?

Burun kemik ve kıkırdaktan oluşan bir yapıdır. Kemik ve kıkırdaklar hem burun sırtında hem de burun içinde bulunmaktadır. Burun içindeki kemik ve kıkırdaklar hakkında deviasyon ve burunda et büyümesi kısmında bahsedilmiştir. Estetik ameliyatlarda burun sırtındaki yapılar önemlidir. Çünkü burnun görünümünü daha çok bunlar etkiler. Burun sırtında, üst tarafta alına yakın olarak burun kemiği bulunmaktadır. Burun kemiği sağ ve solda birer tane olmak üzere yassı kemiklerdir. Bunlar üst uçlarıyla alın kemiğine, yanlarda üst çene kemiğine tutunurlar. Altta ise burun kıkırdakları bulunmaktadır. Burun kıkırdakları burnun alt kısmının ve burun kanatlarının şeklini oluşturur.

Burun estetİĞİ AMELİYATI ÖNCESİNDE DEĞERLENDİRME İÇİN KLİNİĞİMİZE BEKLİYORUZ.

Burunda Neden Şekil Bozukluğu Olur?

Burundaki şekil bozuklukları genellikle yapısal veya sonradan oluşan darbeler sonucu oluşur. Bazende burun içindeki herhangi bir ameliyatın komplikasyonu olarak burun dışında şekil bozukluğu oluşur. Bu durumda da estetik ameliyatlar gereklidir.

Rinoplasti Doktor Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Burun estetiği rinoplasti ameliyatı cerrahi açıdan komplike bir operasyon olduğu için mutlaka alanında uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Burun yüzün tam ortasında yer aldığı için estetik açıdan stratejik önem arz eder ve bu bölgeye yapılacak her işlem kritik öneme sahiptir. Rinoplasti ameliyatlarında başarı cerrahın deneyimi ve o güne kadar gerçekleştirmiş olduğu operasyon sayısı yani tecrübesiyle doğru orantılıdır. Operasyondan önce hasta ve cerrah sağlıklı iletişim kurarak birbirlerine beklentilerini ve dikkat edilmesi gereken noktaları açıklamalıdırlar. Bu süreçte hastanın cerraha tam anlamıyla güvenmesi, beklentilerini açıkça dile getirmesi ve cerrahın da bu beklentilere doğru bir şekilde cevap verebilmesi çok önemlidir.

Burun Estetiği Mutlaka Yapılmalı mıdır?

Yapısal olarak gelişen ve hastanın psikolojisini etkilemeyen şekil bozuklukları, eğer burun tıkanıklığı gibi bir şikayette yapmıyorsa düzeltilmesi gerekmez. Ancak hastada burnu ile ilgili olumsuz düşünceler varsa bu durum hastanın sosyal durumunu etkiler. Ayrıca burun içinde de problem varsa bu düzeltilirken dıştaki şekil bozukluğu da düzeltilebilmektedir. Genel olarak estetik ameliyatın yapılması hastanın tercihine bağlıdır.

Burun Estetiği Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

18 yaşından sonra ameliyat önerilmektedir.

Rinoplasti Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • Bazı ilaçlar anestezi ile etkileşebilir veya yan etkileri ameliyat ile ortaya çıkmaktadır. Kullandığınız tüm ilaçları mutlaka doktorunuza bildirin. Özellikle aspirin ve benzeri  ilaçlar  ameliyattan en az bir hafta önce kesilmelidir. 
  • Kronik bir hastalığınızın olup olmadığını mutlaka kbb doktorunuza ve anestezi doktoruna bildiriniz.
  • Kadın hastaların adetli olmaması ameliyat sonrası hasta kalitesini etkileyen önemli bir faktördür.
  • Sigara yara iyileşmesini olumsuz etkiler. Bu nedenle ameliyat öncesi olabildiğince erken bırakılması ve ameliyat sonrası da kullanılmaması önerilmektedir.
  • Ameliyat öncesi soğuk algınlığı, boğaz ağrısı hissederseniz doktorunuza başvurun.
  • Ameliyat günü rahat kıyafet ile hastaneye gelin. Ojelerinizi mutlaka çıkarınız. Makyaj yapmayın. Takılarınızı evde bırakın (alyans, kolye).
  • Ameliyat öncesi gece ılık duş alın, saç spreyi, jöle kullanmayın.
  • Ameliyattan önceki gün gece 00.00’dan sonra su dahil hiçbirşey yenilip içilmemesi anestezi uygulaması açısından önemlidir.
  • Ameliyat sonrası 1 gün boyunca refakatçi ihtiyacınız olacaktır.

İzmir Manisa Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yapılacak işlem bir estetik ameliyat olduğu için ameliyat öncesi hastanın farklı açılardan fotoğrafları alınır. Bu fotoğraflar üzerinde, geliştirilen bazı bilgisayar programlarıyla hastanın ameliyat sonrası hali de gösterilmektedir. Ancak bunları sadece bir fikir versin diye kullanmak gerekir. Hiçbir zaman hastayı senin burnun böyle olacak şeklinde beklentiye sokmamak gerekir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılırr. Ancak daha çok genel anestezi tercih edilmektedir. Ameliyatta yapılacak işlem burundaki şekil bozukluğuna göre değişmektedir. Burun kanatlarını oluşturan kıkırdaklar, eşit şekilde ve burun kanatlarında çökmeye yol açmayacak şekilde çıkarılmaktadır. Diğer kıkırdaklarda da mevcut şekil bozukluğu değerlendirilerek düzeltmeler yapılmaktadır. Burun kemiği değişik yerlerden kırılarak şekil bozukluğuna yol açan kısmı çıkarılıp diğer kısımlarına uygun şekil verilmektedir. Küçük çıkıntılar törpülenmektedir. Çıkarılan kıkırdaklar veya bazen kemikler, cerrahın ameliyat sırasındaki kararları doğrultusunda çeşitli yerlere tekrar konarak destek sağlanır. Bazen burun içindeki bölmeyi oluşturan kıkırdak ta destek amacıyla kullanılmaktadır. Burnun kendi kıkırdak veya kemiklerinin yeterli veya uygun olmadığı durumlarda vücudun başka bölgelerinden faydalanılabilmektedir. Bu amaçla kulak kıkırdakları, kaburga kıkırdakları veya leğen kemiği kullanılabilmektedir. Amaliyatın sonunda burun içine tampon konur, burun dışına da alçı yapılmaktadır. Komplikasyon olmaması halinde hasta aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilmektedir. Burun estetiği yapılırken burun içindeki deviasyon, et büyümesi gibi durumlarda düzeltilir.

Burun Estetiği Ameliyatının Risk ve Zararları Nelerdir?

Yapılan işlem estetik amaçlı da olsa önemli bir ameliyattır. Bu nedenle her ameliyatta olduğu gibi komplikasyonlar da gözlenebilmektedir. Ameliyat ne kadar başarılı geçerse geçsin, hastanın psikolojisi ve beklentileri önemlidir. Bu nedenle ameliyat öncesi hastanın beklentileri iyice öğrenilmeli, ameliyat hakkında ayrıntılı bilgi verilmelidir. Hastanın hayalindeki burnu oluşturmanın hiçte kolay olmadığı belirtilmelidir. Ameliyattan sonra problemler olarak: düzeltilen kemik ve kıkırdaklarda yerinden kayma, burun şeklinin istenildiği gibi verilememiş olması, kanama.

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?

Hastanın ameliyattan sonra dikkat edeceği en önemli konu burnuna ve yüzüne bir darbe almamasıdır. Ameliyat sonrası hasta istediği gibi beslenebilmektedir. Vücut yıkanır, saçlarını yıkarken de başını geriye atarak alçıya veya tampona zarar verilmemelidir. Burun içine konan tamponlar 2. ya da 3. günde, alçı da genellikle 1 hafta sonra çıkarılmaktadır. Bazen ikinci bir alçı yapmak gerekebilmektedir. Ameliyat sonrası burun sırtında, göz altlarında ve yüzde morarma ve ödem oluşur. Morluklar genellikle 10-15 günde azalır, ödem ise 2-3 haftada önemli kısmı yok olurken tamamen kaybolması 6 ay – 1 sene sürebilmektedir.

İzmir Manisa Burun Estetik Fiyatları 2022 

Burun estetiği ameliyat ücretlerini ilgili yasal mevzuatlar ve etik nedenler dolayısıyla açıklanamamaktadır. Operasyon fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ameliyat fiyatlarının belirlenmesi konusunda temel faktörler muayene tespitleri ve ameliyatı yapacak olan cerrahın bilgi donanımı ve tecrübesidir. Bunun yanında ameliyatın gerçekleştirileceği şehre bağlı olarak da fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin burun estetiği ameliyat ücretleri İzmir, İstanbul, Ankara, Manisa, Aydın ve Balıkesir gibi şehirlerde birbirinden farklı olacaktır.