Tipplasti Nedir?

tipplasti izmir

Tipplasti yani burun ucu estetiği olarak da adlandırılır. 18 yaşını doldurmuş ve talep doğrultusunda sağlık kuruluşlara başvuruda bulunmuş herkese uygulanabilir. Sadece burun ucuna uygulanan bir müdahale olduğu için diğer burun estetiklerine oranla çok daha az süreli bir ameliyat prosedürünü içermektedir. Genel olarak burun ucundaki şekil bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla yapılmaktadır. Burun ucu küçültülür, büyütülür, dikleştirilir, kaldırılır veya indirilir.

Burun ucu estetiği nasıl yapılır?

Genel olarak tipplasti aşamasına gelinmeden önce muayene şarttır. Buna göre hastanın estetik gerekçeler ile şikayetleri olsa bile genel bir inceleme ve hasta hikayesi alınmaktadır. Bu noktada operasyona engel teşkil edecek herhangi bir durumun olmamasında burun ucu estetiği randevusu günü verilir. Hastanın operasyona bir hafta kala belli başlı ilaçları kullanmaması söylenir. Kapalı bir teknik veya açık teknik uygulanabilir. İşlem ortalama olarak yarım saat ile iki saat süresince gerçekleşir. En son işlem olarak hastaya özel bantlar yapıştırılır. Bu bantlar hem dışarıdan gelecek travmaları engellediği gibi hem de ödemin az olmasını sağlar.

Burun UCU estetİĞİ AMELİYATI ÖNCESİNDE DEĞERLENDİRME İÇİN KLİNİĞİMİZE BEKLİYORUZ.

Tipplasti Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir burun ucu estetiği olan tipplasti uygulamasından sonra hasta bazı şartlara uyduğu takdirde sosyal yaşamına hiç ara vermeden yaşamına devam edebilir. İlk 3 gün istirahat etmeleri ve dinlenmeleri önemlidir. Bununla birlikte güneş gözlüğü ya da diğer tür gözlükler takması önerilmemektedir. Burun üstündeki bantlar doktorunuz tarafından genellikle ameliyattan 1 hafta sonra çıkartılmaktadır. O gün ılık bir duş alarak gelmeniz bantların daha kolay çıkmasını sağlayacaktır. Çeşitli ağrı kesiciler ve kremler ile birlikte iyileşme süreci hızlandırılabilir.

Burun Ucu Estetiğinde Doktor Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Tipplasti ameliyatı cerrahi açıdan komplike bir operasyon olduğu için mutlaka alanında uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Burun yüzün tam ortasında yer aldığı için estetik açıdan stratejik önem arz eder ve bu bölgeye yapılacak her işlem kritiktir. Tipplasti ameliyatlarında başarı cerrahın deneyimi ve o güne kadar gerçekleştirmiş olduğu operasyon sayısı yani tecrübesiyle doğru orantılıdır. Operasyondan önce hasta ve cerrah sağlıklı iletişim kurarak birbirlerine beklentilerini ve dikkat edilmesi gereken noktaları açıklamalıdırlar. Bu süreçte hastanın cerraha tam anlamıyla güvenmesi, beklentilerini açıkça dile getirmesi ve cerrahın da bu beklentilere doğru bir şekilde cevap verebilmesi çok önemlidir