Burun Kemeri Düzeltme

burun kemeri düzeltme izmir

Kemerli burun en çok göze çarpan kozmetik sorunlardandır. Burun kemeri düzeltme işlemi, genel anestezi ile yapılır; daha çok başka burun ameliyatları esnasında düzeltilen bir kısmı temsil eder. Bu ameliyatta fazla kısım olarak görülen bölümler törpü ya da ultrasonik cihazlar ile giderilir. Burun kemeri düzeltme işlemi için yapılan törpülemeler, her hastada uygulanabilecek bir yöntem değildir.

Hastalarda sıklıkla görülen kalın kemerli burun formları, kemerin yapısından dolayı diğer farklı şekil bozukluklarını da beraberinde getirir. Bunun nedeni; yoğun kemerli bir burun içerisinde burun ucunun aşağıya doğru bakar durumda bir görünümü olacaktır. Bu tür burun yapıları hastanın yüz hatlarına bağlı olarak bazen yayvandır. Bazen de burnun kıkırdak kısmı ve kemiklerin kalınlığına bağlı olarak burunda ince bir görünüm fark edilebilir. Bu durum özellikle estetik açıdan hastaları rahatsız eder. Burun kemeri düzeltme operasyonları genellikle estetik görünüm kaygısıyla talep edilir. Burnun yüz üzerindeki görünümünü olumsuz şekilde etkileyen ilk sorun burun kemeri olarak kabul edilir. Burun kemeri düzeltme operasyonları konusunda hastalar çok sık şekilde taleplerde bulunur.

Burun Kemeri Düzeltme Yeterli midir?

Hastalar içerisinde sadece burun kemerinin giderilmesi ya da törpü işleminin uygulanması durumunda, burun çatısının açıldığı ve sonucunda da açık çatı deformitesi sorunu ortaya çıkabilir. Aynı şekilde farklı burun problemlerinde yalnızca kemeri törpülemek yeterli olmayabilir. Burun kemeri düzeltme için yapılan törpüleme işlemi ilerledikçe, aşağıya doğru yayvan bir şekil elde edilir. Burnun anatomik yapısına uygun bir sonuç olmaz. Bu nedenle hastalar için sadece burun törpüleme işleminin yapılması doğru olmayacaktır. Genel sonucu düşünerek hareket etmek ve törpüledikçe diğer kısımları da onarmak suretiyle ilerlemek gerekecektir. Burun kemeri düzeltme, diğer cerrahi işlemlerle birlikte uygulanacak bir yöntemdir. Bir burun üzerinde kemer varsa, genellikle farklı iç sorunlar da tespit edilir. Kemerin kapladığı alanın boşaltılması ile farklı takviyeler ve dengeleme işlemleri gündeme gelecektir.

Burun UCU estetİĞİ AMELİYATI ÖNCESİNDE DEĞERLENDİRME İÇİN KLİNİĞİMİZE BEKLİYORUZ.

@ Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı

İlk olarak burnun kemiğindeki mevcut kalınlık ve kıkırdak yapısı incelenir. Kemerin yüksekliği ile kalınlığı belirlenir. Hastanın mevcut isteklerine ve doktorun gerçekleştirdiği işlemlere göre kemer üzerine törpü işlemi uygulanır. Bu uygulama, ince bir operasyon işlemi gerektirmesinden dolayı, burundaki anatomik yapıda bulunan doğal formun koruma altına alınmasına dikkat edilmelidir. Kemerin ne derece azaltılacağı yapılan yüz ölçümlerine göre tespit edilir. Bir bölgeye uygulanacak olan işlemler, burnun diğer bölgelerine de işlem yapılmasını gerektirebilir. Bunun nedeni; kemerli kısım törpülenirken burnun ucu mevcut formunu koruyamaz ya da yeni şekline uyan bir görünüm elde edilmeyebilir. Bu süreçte burun ucunda uzatma ya da üste doğru kaldırılması işlemleri uygulanabilir. Burun kemerinin alınma işlemi, diğer burun ameliyatı uygulamalarına göre daha hassas ve ince süreçlerden oluşur. Doğru doktor seçimi sayesinde, ölçülü ve dengeli bir şekilde burun kemeri giderilebilir, burnun diğer mevcut problemleri ile birlikte bu sorun da ortadan kaldırılabilir.