Septoplasti

İzmir Burun Eğriliği

Burun ortasındaki eğri kıkırdağın ve kemiğin düzeltilmesi ameliyatına septoplasti (burun eğriliği ameliyatı) denir. Genellikle hastada büyümüş burun eti denilen astalığa da işlem uygulanır.

İzmir Manisa Burun Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti) Nedir?

Burun ortasındaki kıkırdak (septum kıkırdağı – kuadrangüler kıkırdak) çoğu kimsede düz olmadığı için hastaya rahatsızlık vermeyen hafif derecedeki deviasyonların tedavisi gerekmez. Ancak problem oluşturan deviasyonlar tedavi edilmelidir ve bunun da tek yolu burun eğriliği ameliyattıdır (septoplastidir).

Burun Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti) için Yaş Sınırı Nedir?

Çocukluk çağında belirlenen septum deviasyonlarının cerrahi tedavisi, yüzün büyüme merkezleri ve yüzün kemik gelişimini bozmamak için genellikle 18 yaşından önce yapılması önerilmemektedir. Eğer çocukluk yaş grubunda belli endikasyonlar (gereklilikler) halinde ameliyatlar yapılabilinir ancak genellikle tercih edilmemektedir. Erişkinlerde büyüme merkezleri aktif değildir ve septoplasti ameliyatlarının yüzün gelişimi üzerinde olumsuz bir etkisi olmaz.

BURUN EĞRİLİĞİ AMELİYATI ÖNCESİNDE DEĞERLENDİRME İÇİN KLİNİĞİMİZE BEKLİYORUZ.

@ Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı

Burun Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti) Öncesinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Bazı ilaçlar anestezi ile etkileşir. Kullandığınız tüm ilaçları mutlaka doktorunuza bildirin. Özellikle aspirin ve benzeri  ilaçlar  ameliyattan en az bir hafta önce kesilmelidir. 
  • Kronik bir hastalığınızın olup olmadığını mutlaka kbb doktorunuza ve anestezi doktoruna bildiriniz.
  • Kadın hastaların adetli olmaması ameliyat sonrası hasta kalitesini etkileyen önemli bir faktördür.
  • Sigara yara iyileşmesini olumsuz etkiler. Bu nedenle ameliyat öncesi olabildiğince erken bırakılması ve ameliyat sonrası da kullanılmaması önerilmektedir.
  • Ameliyat öncesi soğuk algınlığı, boğaz ağrısı hissederseniz doktorunuza başvurun.
  • Ameliyat günü rahat kıyafet ile hastaneye gelin. Ojelerinizi mutlaka çıkarınız. Makyaj yapmayın. Takılarınızı evde bırakın (alyans, kolye).
  • Ameliyat öncesi gece ılık duş alın, saç spreyi, jöle kullanmayın.
  • Ameliyattan önceki gün gece 00.00’dan sonra su dahil hiçbirşey yenilip içilmemesi anestezi uygulaması açısından önemlidir.
  • Ameliyat sonrası 1 gün boyunca refakatçi ihtiyacınız olacaktır.

Burun Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti) Nasıl Yapılır?

Septum deviasyonu ameliyatında (septoplasti) kemik ve kıkırdaktaki eğri kısımların düzeltilmesi işlemi yapılmaktadır. Düzeltilemeyecek kadar eğri kısımlar dışarı çıkarılmaktadır. Bazen dışarı çıkarılan kıkırdakların bir kısmı düzeltilerek yerine konur. Nazal septum deviasyonu olan hastalarda genellikle burun eti şişlikleri (alt konka hipertrofileri) de eşlik edebilmektedir. Ameliyat sırasında burun etleri değerlendirilir. Gerekirse alt konkalara yönelik küçültme işlemleri uygulanır. Ameliyat hem lokal anestezi hem de genel anestezi altında hastanın ve cerrahın tercihine göre yapılmaktadır. Ameliyattan sonra burun içine tampon konur. Bu tamponlar silikonlu olup, içerisindeki kanallardan hastanın burun alması sağlanır. Çıkartılırken hasta ağrı hissetmez. Burun etlerine (alt konkalara) yapılan cerrahi işlemler sonrasında ek başka tamponlar konulması gerekebilir. Burun içinden çalışıldığı için dışarıda herhangi bir ameliyat izi olmaz. Bu ameliyat son zamanlarda endoskopik yöntem (görüntülü yöntem) ile de yapılmasına rağmen sadece septum deviasyonu olan hastalarda mutlaka gerekli değildir.

Septorinoplasti Nedir?

Yapısal olarak gelişen ve hastanın psikolojisini etkilemeyen şekil bozuklukları, eğer burun tıkanıklığı gibi bir şikayette yapmıyorsa düzeltilmesi gerekmez. Ancak hastada burnu ile ilgili olumsuz düşünceler varsa bu durum hastanın sosyal durumunu etkiler. Ayrıca burun içinde de problem varsa bu düzeltilirken dıştaki şekil bozukluğu da düzeltilebilir. Genel olarak estetik ameliyatın yapılması hastanın tercihine bağlıdır.

Septoplasti Kaç Yaşında Yapılması Önerilir?

18 yaşından sonra ameliyat önerilmektedir.

Burun Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti) Hasta İçin Zor mudur?

Ameliyat tekniğindeki son gelişmeler ile kolay bir ameliyat olarak kabul edilmektedir. Ancak yine de bir ameliyat olduğu unutulmamalıdır. Hem lokal hem de genel anestezi bazı riskler taşımaktadır. Ancak bu da son derece azalmış bir risktir. Ameliyat süresi değişmekle birlikte yaklaşık 1 saat olarak kabul edilmektedir. Ameliyat sonunda hastanın burnuna kanallı tampon konur ve bu tamponlar yaklaşık 2-7 gün yerinde bırakılmaktadır. Tamponlardaki kanallar baş ağrısı ve uyuma zorluğu yapabilmektedir. Bu yüzden doktorunuzun vermiş olduğu burun yıkama suyu(okyanus suyu) ile kanalların açık kalmasını sağlamanız gereklidir. Tamponlar çıktıktan sonra hasta normal hayatına devam eder.

Burun Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti) Zararları Nelerdir?

Burun eğriliği ameliyatı komplikasyon oranı son derece düşük bir ameliyattır. Çok sık olmamakla birlikte ameliyat sonrasında kanama izlenebilmektedir. Nadiren burun içindeki bölmede hasta için herhangi bir sakınca yaratmayan delik (septal perforasyon) oluşabilmektedir. Burun bölmesinden aşırı miktarda kemik ve kıkırdak çıkartılırsa burun sırtında bir çökme oluşabilmektedir. Bu yüzden deneyimli kulak burun boğaz hekimleri tarafından yapılmalıdır.

Burun Ameliyatı Fiyatları 2022 İzmir Manisa

Burun eğriliği ameliyat ücretlerini ilgili yasal mevzuatlar ve etik nedenler dolayısıyla açıklanamamaktadır. Ameliyat fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Operasyon fiyatlarının belirlenmesi konusunda temel faktörler muayene tespitleri ve ameliyatı yapacak olan cerrahın bilgi donanımı ve tecrübesidir. Bunun yanında ameliyatın gerçekleştirileceği şehre bağlı olarak da fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin ameliyat ücretleri İzmir, İstanbul, Ankara, Manisa, Aydın ve Balıkesir gibi şehirlerde birbirinden farklı olacaktır.